Chcąc wymienić swoje pieniądze na jakąś obcą walutę musimy skorzystać z usług kantoru. Możemy skorzystać z usług online jak i w stacjonarnych punktach, które świadczą dla nas usługę wymiany pieniądza. Kantory internetowe podobnie jak stacjonarne definiuje się jako działalność gospodarczą prowadzoną za pozwoleniem Narodowego Banku Polskiego, która polega na kupnie i sprzedaży walut. Nadzór nad taką instytucją ma NBP oraz Ministerstwo Finansów. Właściciele oraz pracownicy, zatrudnieni w kantorze muszą posiadać status niekaranych, a także ukończyć odpowiedni kurs lub wykazać się co najmniej rocznym doświadczeniem w dziale walutowym banku.

Zaletą kantorów internetowych są przede wszystkim niższe koszty funkcjonowania, niż w przypadku kantorów stacjonarnych. W ich przypadku mamy również możliwość tańszego i nienormowanego zakupu waluty. Nie musimy też tracić czasu na targowanie się i nie ponosimy kosztów fizycznego przechowywania banknotów. Korzystając z usług tej instytucji mamy również lepsze zabezpieczenie kursowe.
Kantory internetowe skierowane są przede wszystkim dla kredytobiorców dlatego, że oszczędzają na ratach. Firmy za to szybko wykonują przelewy do zagranicznych kontrahentów i kupują walutę na najkorzystniejszych warunkach.
Aby skorzystać z usług kantoru internetowego wystarczy zarejestrować się na stronie internetowej oraz podać swoje dwa numery kont: złotowego i walutowego, następnie zasilić swoje konto i zaczekać na zaksięgowanie kwoty, wybierać kurs wymiany i wykonać przelew. Po jego wykonaniu od kantoru otrzymamy pieniądze w trybie zwykłym lub ekspresowym.
By jednak wybrać najkorzystniejszą dla nas ofertę warto skorzystać z porównywarki kantorów internetowych. Ma ona za zadanie automatycznie pobierać kursy walut wraz z czasem ich publikacji ze stron kantorów internetowych. Aktualizacja przebiega co 5 minut w godzinach 7-18 i co 15 minut w pozostałych godzinach.
Kursy walut w kantorach internetowych mogą być jednak inne w zależności od wielkości transakcji. Kurs zamieszczony na stronie porównywarki, jednak należy traktować wyłącznie jako wskazówkę, informacje. Dane mogą się jednak nieznacznie różnić od proponowanego kursu na stronie internetowej kantoru – uzyskamy je dopiero po zalogowaniu. Większość kantorów internetowych, po przelaniu pieniędzy na konto e-kantoru pozwala samemu wybierać odpowiedni dla siebie moment zakupu waluty, w którym obowiązuje aktualny kurs dostępny na stronie kantoru.